Portugal je ostvario jednu od najvećih pobjeda u povijesti nokaut faze SP-a, no onaj značajniji rekord nažalost pripada Švicarcima.
Posljednja utakmica osmine finala Svjetskog nogometnog prvenstva u Katru završila je uvjerljivom 6:1 pobjedom Portugala protiv Švicarske.
Tako je susret koji je po kladionicama trebao biti drugi najneizvjesniji u ovoj fazi natjecanja (iza Hrvatske i Japana) završio zapravo najuvjerljivijom pobjedom. I to ne samo rezultatski nego apsolutno i onim viđenim na terenu.
Senzacionalni Portugal za povijest
Utakmice je to koja je rezultirala i nekim rekordima ili značajnim postignućima, a to ćemo se prvo okrenuti na one pozitivne, odnosno na sve to što su ovim rezultatom napravili Portugalci.
Oni su tako upisali petu najveću pobjedu u nokaut fazi, u povijesti SP-a. Odnosno, izjednačili su se tamo s još nekim momčadima koje su protivnika slale kući savladavši ih s pet pogodaka razlike.
No, svakako vrijedi spomenuti da su tri bolja rezultata došla s prvenstava kad nije postajala grupna faza nego se odmah igralo na ispadanje, odnosno s prvenstava 1934. i 1938. godine. U slučaju prvenstava na kojima se igrala grupna faza, bolja je tek Njemačka. Tu naravno mislimo na onu nezaboravnu 7:1 pobjedu protiv Brazila, 2014. godine u Belo Horizonteu.
Portugal je isto tako ostvario najveću pobjedu u jednom međusobnom susretu europskih momčadi na SP još od 1998., kad je Španjolska u grupnoj fazi savladala Bugarsku također rezultatom 6:1.
Što se tiče nokaut faze, također je izjednačena najveća pobjeda neke europske momčadi u tom dijelu natjecanju. Jedini puta je pet razlike viđeno još u Švicarskoj 1954. godine, kad je Zapadna Njemačka također rezultatom 6:1 u polufinala bila bolja od Austrije.
Švicarska izjednačila dugo netaknuti negativni rekord
A sad se okrenimo nesretnim Švicarcima. Oni su izjednačili negativni rekord poraza jedne europske momčadi u nokaut fazi. Pet razlike izgubili su Europljani samo dva puta.
Prvi put se to dogodilo na prvom svjetskom prvenstvu, kad je Urugvaj kod kuće u polufinalu bio bolji od Jugoslavije također rezultatom 6:1, a drugi primjer je već gore spomenut, onaj Zapadne Njemačke i Austrije.
Što se tiče ukupno najvećih poraza Europljana, računajući sve faze SP-a, jednom se dogodio rezultat 7:0, kojim je Mađarska te toliko puta opjevane 1954. savladala Škotsku, dok je sa šest pogodaka razlike poražena Srbija i Crna Gora 2006. godine od Argentine (6:0), Mađarska od SSSR-a 1986. (6:0), kao i Švedska od Brazila 1950. godine (7:1).
Ukupno je ovo 13. puta da je neka europska momčad na Svjetskom prvenstvu poražena s pet ili više pogodaka razlike, no veliki dio njih dolazi iz onih davnih nogometnih vremena, kad su uvjerljive pobjede bile puno češće. To sve nam samo otkriva koliko je Švicarska u ovom susretu bila loša.